Site Loader

O co se jedná
 
Japonská zahrada je způsob, kterým se v Japonsku upravují okrasné zahrady všech možných velikostí. Tento termín se ovšem vztahuje i na úpravu zahrad mimo rodnou zemi tohoto stylu. Tímto pojmem se označují úpravy pozemku, které jsou celosvětově rozšířené a mají zdánlivou podobnost s originálními japonskými zahradami. I přes to, že považujeme tyto zahrady za japonskou tradici, jejich styl sahá až do animistických náboženství. Původní prvky ovlivnily hlavně čínské a korejské vlivy. Po dlouhé době se japonská architektura ovšem odklonila ze stránky estetiky, kterou pochytila při příchodu zenového buddhismu. Od konce 19. století se Japonci stále více přizpůsobují Evropskému stylu a od děl reprezentujících idealizovanou přírodu se odklonili k vyjadřování osobnosti tvůrce.
Doplňky do japonské zahrady
 
Rozdíly mezi japonským a evropským stylem
 
Na rozdíl od architektury v Japonsku nejsou v evropském stylu užívány náboženské artefakty sloužící k obřadům. V Evropě na sebe bohatí lidé poukazovali výstavbou velkých rozlehlých sídel, za to v Japonsku reprezentuje výše postavené osoby krásně upravená velkolepá zahrada. Zatímco v Japonsku je jednoduchost chápána jako ideál krásy, v Evropě se s jednoduchostí příliš nesetkáme. U nás nejsou nijak neobvyklé zdobené originální parky a zahrady. Japonci, na rozdíl od Evropanů, používají zahrady k meditaci, odpočinku a přemýšlení.
 Most v japonské zahradě
Japonská zahrada u vás doma
 
Originální japonskou zahradu není vůbec snadné navrhnout a vyžaduje si to velmi zkušeností a praxe. To ale neznamená, že se nemůžeme inspirovat tímto východním stylem a pokusit se určité prvky aplikovat na naši evropskou zahradu. Je třeba se ovšem řídit několika radami.
 
l  Platí pravidlo “méně je někdy více”. Japonské zahrady jsou protkány jednoduchostí a přirozeným vzhledem. Snažte se proto rostliny upravovat stylem, který vypadá co nejvíce přírodně a asymetricky a vyhněte se geometrickým střihům. V jednoduchosti je krása.
l  V Japonské zahradě naleznete zastoupení všech přírodních materiálů, jako je například voda, písek, kamení… Proto se zaměřte na výstavbu malých jezírek nebo kamenných bločků.
l  Určitě vám v zahradě nesmí chybět pár konkrétních rostlin. Sežeňte si například japonské javory, kapradiny, bambus nebo bonsaje.
l  Troška doplňků také není na škodu, ale platí – všeho s mírou. Zkuste tedy nějak ozvláštnit vstup do zahrady, vystavit malé dřevěné můstky a plůtky, nebo si pořídit malou vodní kaskádu.