Site Loader

Každý začátek je těžký, a podobně je tomu tak i v situaci, kdy se poprvé učíte řídit automobil. Základem všeho však je mít dobrou náladu a poslouchat své instruktory, neboť vám snaží dávat cenné rady, které v budoucnu jistě využijete. Pojďme si tak tedy říci, co vás na začátku přibližně čeká, a co jsou ty nejpodstatnější postupy, které byste měli znát.
Při úplně první jízdě vás vezme školitel na autocvičiště, což je povětšinou jen prázdné parkoviště, kde se učíte vozidlo ovládat, což se ve své podstatě učíte po celou dobu autoškoly. Tudíž v tomto kroku se tedy budete učit rozjezdy, točení volantem, nastavování zrcátek, používání stěračů a blinkrů. Ničeho se nebojte, i když se vám to teď může zdát složité, určitě to zvládnete. Někomu to jde samo, jiný potřebuje více času, ale i tak z vás jednou bude určitě skvělý řidič.
chlapec držící volant
Jakmile se vše zmíněné naučíte, budete vzati na jízdu do obce, kde je menší provoz a tudíž je to pro vás ze začátku jednodušší. Pokud byste však měli strach z toho, že najednou nevíte, co máte dělat, neztrácejte hlavu. Vždy s vámi bude v autě instruktor, který vám se vším rád pomůže a rád vám to vysvětlí. Po jízdě po vesničkách následují jízdy ve městě, kde byste si měli vyzkoušet, jaké to je jezdit v hustém provozu aneb v dopravní špičce.
pedály v autě
Teď zhruba víte, co vás prvních pár jízd čeká, a tak si pojďme říct pár prvních kroků, které jsou pro vás nejdůležitější.
1.       Nastavení vozidla na míru
Vždy když si sednete do nového auta, nezapomeňte na následující. Nejprve si pořádně posuňte sedačku, a to tak, aby vaše nohy dobře dosáhly na pedály (levá noha patří jen na spojku, ta pravá se střídá na brzdě a plynu). Dále si také nastavíte, jestli chcete sedadlo výš nebo níž, a to za pomoci páčky, kterou vám ukáže instruktor. No a v neposlední řadě si nastavíte zrcátka, a dáte si pásy.
2.       Nastartování vozidla
Ze všeho nejdříve dáte nohu na spojku, a pak vezmete klíček, dáte ho do zapalování a otočíme s ním do polohy, kde vidíme svít všemožné kontrolky. Jakmile zhasnou oranžové a červené kontroly, můžete nastartovat, a to tak, že jím otočíte ještě o jednu polohu dál.
3.       Rozjezd
Když máme nastartováno, povolíme si ruční brzdu, pokud je potřeba, sešlápneme brzdu nožní. Proto, abychom se rozjeli, stále tedy držíme spojku spolu s brzdou. Zařadíme si jedničku, pustíme brzdu a pomalu pouštíme spojku, jakmile uvidíme, že se vozidlo rozjíždí, znamená to, že je spojka v záběru a my ji tam pár sekund podržíme, a pak ji pustíme.