Site Loader

To první, co se každému vybaví, když se řekne, že má někdo problémy se sluchem, je samozřejmě nedoslýchavost. Je to věc krajně nepříjemná a vlivem stále většího hluku okolo nás se objevuje i u  mladších lidí. Sluch se zcela přirozeně zhoršuje s věkem a můžou jej poškodit také infekční nemoci, zvukové trauma, záněty nebo úrazy. Ale co problém opačný?
 poslouchající panáček
SLUCH AŽ MOC DOBRÝ
Vše, co jste si nyní přečetli, jsou informace známé, s kterými se většina z nás již setkala. Ale co víme o opačném problému nedoslýchavosti, kterým je sluch příliš citlivý? Tak jen si to představte: slyšíte zvuky, které lidé okolo Vás vůbec nevnímají. Ostatní Vás začnou považovat za podivíny až blázny, i když v tomto případě rozhodně nejde o sluchové halucinace. Tito lidé jen vnímají i nenápadné nízkofrekvenční zvuky velmi citlivě. Slyší je i ostatní, ale tak slabě, že jim nevadí. Kdežto lidé s citlivým sluchem kvůli nim nemohou spát, budí se s bolestmi hlavy, nemohou se na nic soustředit a jejich utrpení si lze jen těžko představit.
 
Je to neuróza?
Tento závěr se udělá snadno, protože když někdo nesnese ani tikání hodin nebo dýchání spoluspáče či slyší neustále něco navíc, na psychiku to je velmi náročné. Samotná deprese však většinou není příčinou, i když někdy může být.
Co tedy je příčinou ?
Porucha cévního zásobení, vysoký krevní tlak či onemocnění krční páteře jsou nejčastější   vysvětlení, zvláště přidá-li se hučení, pískání, různé šustění nebo cvrlikání v uších. Velmi vzácnou příčinou jsou mozkové nádory.
 sluchové pomůcky
ZKUŠENOSTI LÉKAŘŮ JSOU BOHATÉ
Lékaři skutečně mají ze svých ordinací velké zkušenosti s lidmi, kteří trpí tzv. tinitusem, tedy hučením v uších i celkovou ušní přecitlivělostí. Většinou jde cévně-nervovou záležitost nebo o více komplikací. Podle příčiny dokáží obtěžující zvuky odstranit či zmírnit, ale většina pacientů se jich nikdy úplně nezbaví.