Site Loader

Být podnikatelem či živnostníkem rozhodně není nic snadného. Současné tržní prostředí je velmi tvrdé, a je velmi těžké se v něm prosadit, a to i pokud je váš výrobek skutečně kvalitní a za přijatelnou cenu. Není tedy divu, že naprostá většina firem zkrachuje během prvního roku své existence.

Obvyklou příčinou krachu bývá to, že nedokáže dostát svým závazkům, konkrétně že nemá dost peněz na to, aby mohla zaplatit dodavatelům za materiál, zaměstnancům výplaty a tak dále. Ovšem je jasné, že tito lidé mají na své peníze ze zákona nárok. Koneckonců, není jejich chyba, že jejich dlužník není schopen zaplatit.

penize4penize4

Řešením zde pak bývá insolvence, kdy je veškerý zisk firmy použit na splácení těchto dluhů, a následně je firma prodána či zrušena. Je samozřejmé, že podnikatel, který je v insolvenci, nesmí vytvářet další závazky, například brát si půjčku.

Aby se zajistilo, že toto pravidlo bude dodržováno, jsou všichni tito podnikatelé zapsáni v insolvenčním rejstříku. Na druhou stranu je však fakt, že nikdo, kdo je v podobné situaci, nechce, aby tuto skutečnost všichni věděli. Proto má rejstřík insolvence rejstriky.info omezený přístup. Kdo všechno do něj může nahlédnout?

clanek1

Především onen podnikatel sám. Přeci jen, je pro něj poměrně důležité vědět, jakou částku mu ještě zbývá splatit a kdy přibližně budou všechny jeho závazky uhrazeny. Nahlédnout do něj může prostřednictvím webové stránky, kam zadá své údaje.

Dalším, kdo má tyto informace k dispozici, jsou vybraní pracovníci nejrůznějších provozů. Ať už se jedná o banky či jiné společnosti poskytující půjčky, telefonní operátoři, poskytovatelé internetu a další. Ve všech těchto oborech mají pracovníka, který má do této databáze přístup a může si tak ověřit, zda žadatel není momentálně v insolvenci.

To je důležité, neboť v tom druhém případě samozřejmě nové smlouvy nesmí uzavírat, a navíc je zde velká pravděpodobnost, že by nebyl schopen platit. A to je to nejdůležitější.