Site Loader

Psychologové považují věkový rozdíl  kolem pěti let mezi partnery za optimální. Vesměs preferují, aby muž byl ve dvojici starší. Je však mnoho partnerských dvojic, kteří jsou buď stejně staří, nebo je žena starší. Přesto jim vztah výborně funguje a jsou šťastní a spokojení. Je tedy zakopaný pes pouze ve věkovém rozdílu mezi dvojicí? Odpověď je dost obtížná.  Dokonce i odborníci neumí na tuto otázku jednoznačně odpovědět. Přečtěte si pár pro a proti v situacích, kdy jsou dvojice věkově nevyrovnané.
novomanželé v parku
Když je starší muž
Mnoho žen si vybírá svého partnera podle vzoru svého otce. Potřebují v něm vidět stabilitu, zázemí a porozumění. Tyto ženy pak nejčastěji vybírají mezi muži staršími, zabezpečenými, psychiky s finančně stabilními a s určitým zázemím, kdy se dokážou o partnerku postarat. Někdy to jde až do takových extrémů, že si dívka vybere partnera ve věku svého otce. Někdy je důvodem i fakt, že starší muž má již za sebou tzv. druhou mízu a o hodně mladší partnerka mu splní jeho sen. Statistiky ovšem sdělují, že pokud je muž straší o více jak 15 let, vztah většinou končí rozchodem. Příčinou rozchodu bývá fakt, že žena je stále mladá, plná energie, je v nejlepším věku ve chvíli, kdy má vedle sebe stárnoucí osobu na pokraji stařecké demence. Čím je partner starší, tím více se budou pocity zklamání množit. Muž pak nestačí ženě fyzicky ani mentálně, má rád svůj klid, pohodu, často čelí i začínajícím zdravotním potížím. Žena pociťuje zklamání, je nespokojená a mnohé pak začínají hledat jinde. Dochází k žárlivosti, neshodám a vztah se zákonitě bortí. Pokud jsou ale partneři k sobě takoví, že se ctí a milují se, dokáží ustát i takovou situaci. Stačí vyčlenit si aktivity jen pro sebe, aby nám vyhovovaly. Společně pak dělejte to, co oba zvládnete a je vám při tom dobře.
Když muž mladší
Tyto vztahy začínají většinou tak, že mladíka táhne zkušenost ženy. Bývají to většinou flirty jen krátkodobé, ale někdy přece jen přerostou ve vážnější vztah. Mladí muži hledají někoho, kdo jim nahradí matku. Ženu to možná bude chvíli bavit, ale pro dlouhodobé partnerství to asi nebude. Mladší muž začne být posléze přitahován partou kamarádů, příjemnými společnicemi s nezávaznými úmysly a vztah se starší, usazenou ženou mu začne být na obtíž.

Dalším problémem je i situace, kdy žena biologicky stárne. Ve chvíli, kdy by muž byl zralý na otcovství, žena už většinou kouká po vnoučatech. Muž pak zákonitě vyhledává možnost vztahů s partnerkami, které mu ještě mohou splnit jeho potřebu mít dítě.
stařenka na houpačce
Co je tedy to pravé?
Nikdo Vám nedokáže dopředu říci, co bude to pravé pro Vás. Můžeme se sice řídit statistikami i radami psychologů, nejlépe je ale řídit se vlastním instinktem a srdcem. Jen praktická zkouška Vám řekne, co vám bude vyhovovat. A zase lze říci, že vše je poplatné i věkovému období, ve kterém právě jste. To, co vám vyhovuje nyní, nemusí vyhovovat za 15 let.