Site Loader

Ať už jste zarytým individualistou, který rád cestuje na vlastní pěst, anebo se raději vydáte s celým zájezdem prostřednictvím cestovky, kde nejzajímavější místa země poznáte spolu s průvodcem, je naprosto jedno. V obou případech totiž poznáte, že je Lotyšsko krásnou zemí, která nabízí pro turisty velkou spoustu lákadel. Neváhejte, kupte si letenky Levneletenky a vyrazte společně s námi.

Výhled na Rigu

Než Vám představím největší krásy této země, dovolte, abych začala s trochou geografie. Lotyšsko, nebo chcete-li oficiálně Lotyšská republika, se nachází na severu Evropy a patří k takzvaným baltským státům spolu s Estonskem a Litvou. Břehy Lotyšska jsou tedy omývány Baltským mořem, které propůjčuje krajině jedinečnost oproti ostatním evropským státům. Z přímořské oblasti ovšem také vyplývá větší množství srážek a trochu chladnější podnebí. Na druhou stranu se ale jedná o skvělé podmínky pro otužování. Jste-li ale spíše teplo milovní, zvolte datum cesty v rozmezí května až září, kdy jsou teploty nejvyšší. Vycestování do této země je naprosto jednoduché, protože na rozdíl od Ruska, zde nepotřebujete vstupní vízum, jelikož je tato země čelenem Evropské unie.

Nejdříve se vydejme do hlavního města Rigy, které je přímo dokonalé pro milovníky krásné a dechberoucí historie a architektury. Hlavním lákadlem je samotné centrum, tedy náměstí, které je zapsané na seznamu památek UNESCO. Naleznete zde například úřední rezidenci, která byla postavena v období 14. století, jíž je do červena zbarvený a skvěle udržovaný Dům Černohlavců. Nedaleko narazíte na středověký kostele svatého Petra, Evangelickou katedrálu anebo skupinu tří starodávných domů, kterým se příznačně přezdívá tři bratři. Kroky většiny turistů také míří k památníku svobody. Dostanete-li chuť na nějakou zdejší specialitu, vydejte se do centrálního marketu neboli trhu, kde denně nabízí své výrobky a produkty zdejší obchodníci. Ochutnat můžete například typické pirohy, klasický ovšem poctivý bramborák anebo třeba zde tradiční maso s mrkví a další zeleninou, zalité v aspiku. Diskutovat o cenně můžete za pomocí oficiálního jazyku, kterým je lotyština, anebo anglicky a rusky.

Hlavní město Riga

Opustíme-li hlavní město, otevírá se nám celá škála dalších možných výletů. Co si ale vybrat? Nejslavnější lotyšskou pláž Jurmala? Vodopád Venta? Impozantní barokní zámek Jelgava anebo Rundale? Skvělou volbou je určitě i město Sigulda, které je obdivované a vyzdvihované proto, že se kolem něj rozprostírá národní park Gauja, který nabízí zcela jedinečnou a neporušenou krajinu. Jak vidíte, možností je skutečně mnoho.

4/5 - (4 votes)